tisdag 17 maj 2016

Inköp: Dometic

Månadens inköp till amorteringsportföljen föll på Dometic. Har småkikat på Dometic ett tag och när den fallit ca 10% sen toppen pga stämningar i USA. Detta är ju förstås trist men ser det som en chans att komma in i bolaget.  I övrigt var deras kvartalsrapport OK, rörelseresultat var lite bättre än väntat medans den organiska tillväxten var lite sämre. Vidare har företaget sänkt sin skulder vilket förhoppningsvis innebär att det blir utdelning nästa år.

Efter månadens inköp ser amorteringsportföljen ut så här:

Amorteringsportfölj
AktieAntalKursVärde
Atlas Copco8193,701549,60
Dometic1654,80876,80
Handelsbanken A6102,00612,00
HM B7261,501830,50
Oriflame6172,701036,20
Skanska B4175,50702,00
Telia Sonera1538,16572,40
7179,50

Ligger Dometic kvar på nuvarande nivåer blir nog de ytterligare köp nästa månad.

I övrigt knatar livet på för fullt och det är dags för en andra weekend resa för maj i helgen. Under Kristi flygarhelgen var jag i London och på torsdag bär det av till Paris. Sparandet blir ju lidande men att lägga pengar på hög är ju inte heller allt enligt min mening. Även om nysparandet blir lidande har jag i alla fall inte använt nåt från portföljen och det känner jag mig nöjd med.


lördag 30 april 2016

Uppdatering: Superlånet vs Knockoutlånet

För ett tag sedan gjorde jag en jämförelse mellan Avanzas Superlån och Nordnets Knockoutlån, och då vann Nordnet så att säga på knockout. Nu har Avanza skärpt till sitt erbjudande och därför tänkte jag se hur de står sig nu.

Här är en kort översikt över lånen:

SuperlånetKnockoutlånet 1Knockoutlånet 2
Ränta1,70-2,24%0,99%2,49%
Max Belåningsgrad35%40%60%
Belåningsbara AktierEndast utvalda nu utökat till ca 300Alla belåningsbaraAlla belåningsbara
Minst antal belåningsbara Aktier3st eller Avanza Zerominst 5stminst 4st
Största enskilda placering49% alt 100% Zero20%25%
Syfte med lånVärdepapperslånValfrittValfritt

Rond 1: Räntan

Avanza har inte gjort nån förändring av prissättningen, snittkunden på Avanza får då betala dubbelt så hög ränta. 

Vinnare: Nordnet igen

Rond 2: Belåningsgrad

Denna ronden är jämn, att Nordnet erbjuder 5% högre belåningsgrad är inte enbart av godo eftersom det kan innebära en högre risk om man utnyttjar lånet till max. 

Men om man med samma portfölj väljer att belåna sig med samma belåningsgrad, exempelvis 25%, ger Nordnets högre belåningsgrad en högre säkerhetsmarginal för att hamna utanför ramarna för lånet och därmed får högre ränta. Nordnet har även den extra säkerhetszonen Knockoutlånet 2.

Inget har förändrats, Nordnet är fortfarande lite bättre enligt mig men ingen rond som avgör matchen.

Vinnare: Nordnet

Rond 3: Belåningsbara Aktier

Avanza har nu ökat upp godkända aktier till ca 300, fortfarande erbjuder Nordnet mer men för de allra flesta kunder har det ingen större betydelse.

Innan vann Nordnet denna ronden, men nu har Avanza rykt upp sig och lyckas få till oavgjort.

Vinnare: Nordnet och Avanza

Rond 4: Minst antal belåningsbara aktier och största enskilda innehav 

På Avanza måste man ha minst 3st aktier som uppfyller villkoret för superlånet och ingen av dem får vara mer än 49% av totala underlaget. Alternativt kan du ha Avanza Zero den räknas som tre jämviktade aktier och ger dig därför möjlighet att låna 35 % av fondens värde.

På Nordnet måste du ha minst 5st olika aktier, men i praktiken 6st eftersom det enskilt största innehavet inte får vara större än 20%. Helst skall man nog ha upp mot 10st hyfsat jämnviktade aktier  för att vara "säker" på att inget innehav blir större än 20%.

Enligt vad jag förstått faller hela super/knockoutlånet till ett vanligt värdepapperslån  om nån enskild aktie skulle bli större än 49 resp 20%(25%),

Vinnare: Avanza/Oavgjort

Har man väldigt få aktier i sin portfölj eller vill ha möjlighet att ligga verkligt tungt i en aktie utan att förlora belåningsutrymme vinner Avanza, men för de flesta tror jag att denna rond kan ses som oavgjord då den inte påverkar nåt i praktiken.

Rond 5: Syfte med lån

Avanzas Superlån är ett rent värdepapperslån och skall användas till köp av värdepapper.

Nordnets knockoutlån kan användas precis som man själv önskar, eller som de skriver på Nordnetbloggen:  "Hur du använder pengarna är upp till dig. Förutom att investera ytterligare hos Nordnet kan du också välja att ta ut pengarna och betala av andra dyra lån."

Ingen förändring här heller, Nordnet vinner igen då de kan erbjuda en väldig billig kredit om man så skulle önska. 

Vinnare: Nordnet


Slutsats
Fortfarande en knockout seger för Nordnet, det enda Avanza lyckades med i sin förändring av superlånet var att få oavgjort i en rond. Den viktigaste ronden räntan försökte de inte ens att åtminstone få till oavgjort. Blev faktiskt lite besviken på Avanza där.

Såg också att Avanza försökt möta upp konkurrensen på bolånesidan mot Nordnets nylanserade bolån.  Vid en första anblick så ser de ut att ha kopierat Nordnets erbjudande med en ränta på 0,79%.

Men vid en närmare anblick är Avanzas villkor Stibor 3mån (dock lägst -0.20%) +0.99%, medan Nordnet erbjuder Stibor 3mån (dock lägst -0.00%) +0.79%. Så när räntan väl börjar ticka upp igen kommer Nordnets bolån ligga 20 punkter lägre än Avanzas dito.










måndag 11 april 2016

Nytt inköp: Atlas Copco

Inte hunnit lägga ut månadens inköp till amorteringsportföljen, och valet föll återigen på Atlas Copco. Tyvärr tajma jag köpet dåligt då jag gick in och köpte tidigt på morgonen den 5 april och därmed betala några kronor mer än vad jag hade behövt om jag väntat ett par timmar.

Efter senaste köpet ser därmed amorteringsportföljen ut så här, och ligger per dagens datum +250kr gentemot traditionell amortering.

Amorteringsportfölj
AktieAntalKursVärde
Atlas Copco8191,501532,00
Handelsbanken A6100,90605,40
HM B7289,002023,00
Oriflame6157,80946,80
Skanska B4170,20680,80
Telia Sonera1541,56623,40
6411,40


Till min vanliga portfölj har jag använt utdelningspengar för att öka lite i Tele2 till strax under 71kr. Jag har även senaste veckorna swingtradat lite i framför allt HM och ligger väl lite kaffepengar plus än så länge. Swingar endast i aktier som jag långsiktigt tycker är köpvärda till den kursen jag går in på, så skulle inte vara hela världen om jag skulle bli inlåst i en position eller förlorar lite.

Kanske inte är det ekonomiskt mest förnuftiga att göra och ser mig bara som en glad amatör när det gäller swingtrading. Kommande/eventuella förluster får ses som nöjespengar.

måndag 21 mars 2016

Utträde HSB/Riskbyggen

Sitter sen nåt år tillbaka med i styrelsen för min bostadsrättsförening och har länge funderat på vad förening tjänar på att vara medlem i HSB/Riksbyggen. Bilden jag fått av de båda organisationerna är att de långt borta från sitt kooperativa ursprung.

Jag ser framför mig en tjänstemannastyrd organisation med mycket svag ägarstyrning, från oss bostadsrättsinnehavare via de ombud vi sänder till stämmor osv. Min åsikt/bild av det hela är att de är mer fokuserade på att tjäna pengar på oss medlemmar och få in nya medlemmar, än på att leverera prisvärda tjänster till våra föreningar.

I min förening av vi de senaste åren upphandlat alla våra befintliga avtal och sitter numer inte med ett enda avtal till vår "huvud" organisation. Frågan som då uppstår varför är vi över huvud taget med då, vad får vi ut av medlemskapet? Är det värt pengarna?

Har läst att i framförallt Stockholm finns många föreningar som lämnar HSB och Riksbyggen. Finns det nåt som har erfarenhet av att lämna sin organisation eller för den delen komma med anledningar varför man inte skall lämna?

måndag 7 mars 2016

Nya inköp

Idag gjorde jag månadens inköp till amorteringsportföljen, min tanke var att öka i Atlas Copco, men jag missa att handla innan aktien drog sig upp över 180-185kr och därför föll valet istället på Handelsbanken. Efter dagens inköp ser amorteringsportföljen ut som nedan, och har efter senaste veckornas uppgång åter taget sig upp på plus gentemot amorteringen.

Amorteringsportfölj
AktieAntalKursVärde
Atlas Copco4193,60774,40
Handelsbanken A6108,30649,80
HM B7290,802035,60
Oriflame6137,70826,20
Skanska B4183,00732,00
Telia Sonera1540,81612,15
5630,15


Min försäljning av ICA Gruppen i min vanliga portfölj visa ju sig att bli tursamt då jag missa fallet strax därefter på dryga 50-lappen. Pengarna jag fick stoppade jag in i ABB, men fick strax därefter kalla fötter över verkstad och sålde av med ett par  kronor i vinst per aktie. Kanske var ett dåligt beslut då ABB har fortsatt upp ca 10kr sen jag sålde av.

Istället blev det inköp av Tele2 på strax under 69kr vilket hittills har varit ett snäppet bättre köp än om jag behållit ABB. Antagligen hade det långsiktigt varit bättre att hållit kvar vid ABB, men förhoppningsvis kan de dippa igen framöver så man kan köpa in sig igen.